Na wczorajszym spotkaniu o. Patryk wprowadził nas w tematykę Starego Testamentu. Niby mówił o rzeczach podstawowych, ale informacje te zebrane w logiczną całość, nabrały świeżej perspektywy i znaczenia.

Niezwykle ciekawą sprawą było ukazanie przez ojca ważności kontekstu historycznego w odczytywaniu tekstów biblijnych, czyli jak wydarzenia historyczne wpływały na to jak i co pisali autorzy tekstów. Rzecz jasna ojciec wprowadził nas historycznie w interesujące nas czasy starotestamentowe. Mówiliśmy o pierwiastku ludzkim, który zawarty jest w przekazie biblijnym – często chyba zapominamy o tym, że zarówno mentalność ludzi z tamtych epok była odmienna od naszej, jak i o tym, że człowiek jest istotą grzeszną, skorą do popełniania błędów oraz narzucania własnej interpretacji. Mówiliśmy o często spotykanej u czytelników tendencji do szukania w Biblii gotowych recept na szczęście, co oczywiście jest nieporozumieniem. Omówiliśmy również, czym jest pojęcie świętości – zarówno w aspekcie ludzkim jak i biblijnym – tutaj dowiedziałam się, że „święty” znaczy „inny, transcendentny” a nie „idealny” jak by się mogło wydawać. Żebyśmy mogli więc zrozumieć znaczenie przekazu starotestamentowego będziemy, pod kierownictwem ojca, zbierać te wszystkie aspekty wpływające na sens wypowiedzi i na tej podstawie będziemy wyciągać kredo przesłania – oczywiście na tyle na ile nam się to uda, bo my też przecież niedoskonali jesteśmy 😉 O. Patryk opowiadał także, jak kształtował się kanon ksiąg biblijnych na przestrzeni czasu i w różnych religiach czerpiących z Biblii.

Na spotkaniu powstał pomysł, żeby dodatkowo omawiać w przyszłości, na przykładach, czym różnią się tłumaczenia Biblii w zależności od tego z jakiego języka były przeniesione – to bardzo ciekawa sprawa, przecież to może zmieniać znaczenia.

Będziemy również korzystać z rzutnika i map, co z pewnością ułatwi nam wyobrażenie sobie wydarzeń historycznych, o których będzie opowiadał o. Patryk i o których będziemy czytać w tekstach biblijnych.

Ojciec będzie korzystał między innymi, oprócz Biblii oczywiście, z:

1. Anna Świderkówna, Prawie wszystko o Biblii (kompendium)

2. Anna Świderkówna, Rozmowy o Biblii (i kolejne tomy tej „serii”)

3. Ks. Wojciech Pikor, Czytamy Stary Testament.

Można je oczywiście przejrzeć, niemniej nie jest to lektura obowiązkowa.

Ojciec zapewni nam Biblie na spotkaniach, tak żeby każdy miał tekst przed sobą – jeśli jednak ktoś chce przynieść swój egzemplarz, żeby robić w nim notatki np., to jest to mile widziane.

Zaś gorąca herbata pita w bibliotece, gdzie się spotykamy, z pewnością pobudzi naszą aktywność i rozgrzeje nas od środka w chłodny wieczór 🙂

Spotkanie biblijne zakończyliśmy mszą w naszym gronie, w kaplicy Matki Bożej, ze wspólnym śpiewem i modlitwą w naszych intencjach. To było bardzo krzepiące wydarzenie.

Pozdrawiam i do zobaczenia.