Feedy RSS:Wpisy

Jesteś Nowa/Nowy?

Nie wiesz od czego zacząć?

> Wszystko w Niezbędniku <

Nasz Patron - św. Józef

> Więcej tutaj <

Archiwum

Relacja ze spotkania 2.06.2008

W poniedziałek 2.06.2008 tradycyjnie spotkaliśmy się w Bibliotece Parafialnej, tym razem w ramach cyklu “Między herezją a ortodoksją”, aby porozmawiać na temat subtelnych różnic teologicznych pomiędzy poglądami Cyryla Aleksandryjskiego i Nestoriusza. Okazało się, że rozbieżność poglądów co do możliwości stosowania wobec Maryi tytułu Bogarodzica może doprowadzić do odrzucenia poglądów tego drugiego w trybie pilnym oraz do utraty przez Nestoriusza jego urzędu. Oprócz tego dysputy teologiczne pomiędzy obydwoma patriarchami były okazją (a może pretekstem?) do interesujących słownych zaczepek. Przykładem niech będzie cytat z drugiego listu Nestoriusza do Cyryla, w którym stwierdza: “Zniewagi skierowane przeciwko mojej osobie w twoim zadziwiającym liście odpuszczam, zasługują bowiem na lekarską wyrozumiałość”. Cyryl podobno nie był łagodniejszy.

Nas natomiast różnice pomiędzy poglądami Cyryla i Nestoriusza zaprowadziły do rozważań na temat Boskiej i ludzkiej natury Chrystusa i ich wzajemnej relacji. Próbowaliśmy na przykład odpowiedzieć na pytanie, czy Chrystus był Człowiekiem przed swoim wcieleniem, a jeśli nie, to kim był wtedy. Musieliśmy niestety pokornie pogodzić się z faktem, że nasze ludzkie ułomne pojęcia nie uwzględniają tego, że Bóg jest poza czasem. I wtedy był już tylko krok do dyskusji jak to jest być poza czasem, jak będzie w tym świecie poza czasem oraz jakie przyjemności tam na nas czekają…

Na spotkaniu nie zabrakło podsumowania (w każdym tego słowa znaczeniu) niedzielnego Jarmarku, nowych osób w naszym gronie (serdecznie witamy!!!) oraz pysznych ciast i soku porzeczkowego od Kasi.

Za tydzień następne spotkanie Absolwentów a kolejne teksty Ojców Kościoła już za miesiąc!